خوشه‌بندی آیات قرآن

خوشه‌بندی به فرآیند تبدیل حجم عظیمی از داده‌ها به گروه‌های داده‌ای مشابه گفته می‌شود. به همین صورت خوشه‌بندی متون عبارت است از تبدیل حجم عظیمی از اسناد متنی به گروه‌هایی از متن‌های مشابه؛ که به هر کدام از این گروه‌ها یک خوشه گفته می‌شود. پس مسئله خوشه‌بندی آیات قرآن را نیز می‌توان به صورت گروه‌بندی آیات قرآن به صورت خودکار در گروه آیه‌های هم‌معنی معرفی نمود. برای درک این رابطه‌ی شباهت معنایی بین آیات می‌توان از روش‌های مختلفی از جمله شباهت‌یابی بر مبنای واژه‌های آیه، واژه‌های ترجمه، تفسیر آیه و ... استفاده نمود.

در این پروژه شما باید آیات قرآن را با استفاده از ظاهر آیات به همراه ترجمه و تفسیر آنها خوشه‌بندی کنید.

۱. مقدمه

با توجه به گسترش روز افزون داده ها و دشوار شدن پردازش اطلاعات توسط انسان و نیاز به دسترسی سریع به منابع مهم و مورد علاقه به لزوم استفاده از ماشین- ها و وجود روش هایی قوی برای پردازش اطلاعات در این زمینه پی برده شد. در همین راستا ارائه ی ابزارهایی که با بررسی متون بتوانند تحلیلی روی آنها انجام دهند باعث شکل گیری زمینه‌ای جدید در هوش مصنوعی به نام یادگیری متن گردید. این حوزه شامل تمام فعالیت هایی که به نوعی به دنبال کسب دانش از متن هستند ( مثل آنالیز داده های متنی توسط تکنیکهای یادگیری ماشین، بازیابی اطلاعات هوشمند، پردازش زبان طبیعی یا روشهای مرتبط دیگر) می شود. یکی از تکنیکهای یادگیری ماشین در زمینه پردازش متن استخراج الگوهای موجود در بین مجموعه داده های بزرگ است که داده کاوی نام دارد. استفاده از داده کاوی در مورد متن شاخه ای به نام متن کاوی را در علوم هوش مصنوعی بوجود آورد. از جمله فعالیتهای بسیار مهم در این زمینه، خوشه بندی متن می‌باشد.
خوشه بندی داده ها را به گروه هایی تقسیم می کند که با معنا و کارا هستند. خوشه ها باید به گونه ای باشند که ماهیت داده ها را حفظ کنند و تمام ویژگی های آنها را داشته باشند. هدف این است که داده های داخل خوشه حداکثر شباهت را با هم و حداقل شباهت را با داده های سایر خوشه ها داشته باشند. داده ها را به شکل های متفاوت می توان خوشه بندی کرد و به طور قطع نمی توان گفت که کدام نوع از خوشه بندی بهترین نوع است زیرا تعریف خوشه بندی یک تعریف نادقیق1 است. بهترین خوشه بندی را نتیجه مورد انتظار ما و ماهیت داده ها مشخص می کند[1].
از جمله کاربردهای خوشه بندی می توان به یافتن سند های مشابه، سازماندهی مجموعه های عظیم سند، سیستم پیشنهاد دهنده، تشخیص محتوای تکراری و تقلب و بهینه سازی جست و جو اشاره کرد[2].
قرآن کریم کتاب مرجع بیش از 1.6 میلیارد مسلمان سرتاسر جهان است و استخراج دانش و اطلاعات از آن مختص گروه خاصی از مردم نیست. قرآن طیف گسترده ای از موضوعات و قوانین زندگی را پوشش می دهد اما هر موضوعی توسط مجموعه ای از آیات و سوره های متوالی پوشش نمی یابد و یک سوره (حتی یک آیه) معمولا به موضوعات مختلفی می پردازد، از این رو خوشه بندی آیات قرآن برای دسترسی بهتر به موضوعات مختلف مورد نیاز بشر انجام می شود.

۲. کارهای مرتبط

برای قابل فهم کردن اسناد برای ماشین از مدل های نمایش بردار از قبیل مدل فضای برداری، مدلIDF-TF 2 ، مدل گراف و مدل های احتمالی استفاده می شود[3].
مرحله ی بعد مرحله ی پیش پردازش متن است، در این مرحله روی داده های ورودی عملیاتی (مثل حذف بعضی کلمات و یا تغییر شکل آنها) انجام می شود تا به صورتی درآیند که برای پردازش مناسب تر باشند. از خروجی این مرحله که مجموعه ای از کلمات است در مدل فضای برداری استفاده می شود.

100 کلمه ی بیشتر تکرار شده در قرآن قبل از پردازش روی کلمات

 1. فیلتر کردن:
  حذف کلماتی که اطلاعات مفیدی درباره ی متن ندارند. در مورد آیات قرآن این مرحله شامل حذف حرکات از کلمات است. چرا که برای خوشه بندی و مدل سازی کلمه ی «الرَّحمنِ»با کلمه ی «الرحمن» تفاوتی ندارد و حرکات تمایزی بین معنای کلمات ایجاد نمی کنند.

 2. نرمال سازی:
  یکی از مشکلات زبان عربی که خصوصاً در رسم الخط قرآن بسیار به چشم می خورد شیوه های مختلف نوشتن یک کلمه است. مثلاً نگارش همزه در این زبان چندین شکل مختلف دارد (ئ، أ، ؤ، ء) که در مواقع مختلف و با توجه به حرکتی که روی آن قرار گرفته از یکی از آن ها استفاده می شود در مرحله ی نرمال سازی این گونه موارد به یک شکل تبدیل می شوند.

 3. ریشه یابی:
  در این مرحله، ریشه ی کلمات استخراج می شوند و برای عملیات خوشه بندی و مدل سازی از ریشه ی کلمه به جای خود کلمه استفاده می شود تا نتایج دقیق تری حاصل شود. برای مثال کلمات «الرحمن»، «الرحیم»، «رحمه»هر سه از ریشه ی «رحم» هستند و باید در یک موضوع قرار گیرند. الگوریتم های ریشه یابی برای زبان های مختلف یکسان نیستند و کاملاً بستگی به زبان دارند. این الگوریتم ها را می توانیم با توجه به نحوه ی عملکرد و میزان دقت آن ها در دسته های جداگانـه طبقه بندی کنیم. این دسته ها را در ادامه بیان می کنیم.
  1-3. ریشه یاب جدولی:
  ساده ترین روشی که برای ریشه یابی به نظر می رسد، نگهداری ریشه ی هر واژه در یک جدول است. در این روش با جستجوی واژه در این جدول،ریشه ی واژه مشخص می گردد. هر چند از این روش می توان نتـایج خوبی گرفت. اما نگهداری این جدول سربار زیادی برای سیستم دارد و محدود به کلمات از پیش تعیین شده هستیم.
  2-3. ریشه یابی بر اساس حالت متناهی:
  ریخت شناسی بر اساس مدل حالت متناهی، روش متداولی است. اساس کار آنها بر یک مدل زبان جهانی است. تعریف الگو بر اساس عبارات منظم انجام می شود و پیاده سازی آن بر اساس مدل ماشین حالت متناهی است. در طراحی پردازشگر ریخت شناسی حالت متناهی را می توان به دو بخش مجزا تقسیم کرد.
  بخش مربوط به طـرح زبانی و بخش مربوط به طرح رایانه ای. منظور از طرح زبانی، ارائه ی توصیف نظری جامع و کامـل و مانع از ریخت شناسی افعال در زبان فارسی است. ارائه ی توصیف جامع از ریخت شناسی در زبان فارسی به گونه ای که قابل کاربرد در برنامه های رایانه ای باشد، نخستین گام جهـت طراحی برنامـه هـای کـاربردی است. این توصیف می بایست تمام صورت های تصریفی فعل در زبان فارسی را ارائه دهد. بخش دوم طرح رایانه ای است در این بخش نیاز های سخت افزاری و نرم افزاری پردازشگر تعریف می شود.
  3-3. ریشه یابی به وسیله ی الگوریتم پورتر
  روش پورتر یک روش توانمند و در عین حال یکی از قدیمی ترین روش های ریشه یابی در زبان انگلیسی است. این روش بر پایه ی زبان شناسی و دسته بندی کلمه ها به کمک واج ها و هجاها بنا نهاده شده است. پس از آن وندهای کلمات درون گردایه به طور خودکار برداشته می شوند.
  دسته های دیگر از کارها شامل الگوریتم های ریشه یابی هستند که بر اساس قوانین ریخت شناسی زبان مربوطه کار می کنند. در این الگوریتم ها، برنامه از درون ساختاری تصمیم گیرنده مانند یک فلوچارت عبور کرده و با افزودن و کاستن وندها با رعایت قواعد املایی و دستوری، سعی در یافتن ریشه ی کلمات یا به طور خاص، افعال دارد. این کارها عمدتا مشابه الگوریتم پورتر هستند که برای زبان انگلیسی طراحی شده است. مشکل این دسته از الگوریتم ها برای کلمات جدا از هم است. با توجه به اینکه در فارسی مرز دقیق کلمات مشخص نیست برای کلماد چندپاره این روش ها خوب عمل نمی کنند. در یک سیستم ساده ی مبتنی بر قانون برای افعال فارسی ارائه شده است.

 4. حذف کلمات توقف:
  کلمه ی توقف 3 به کلمه ای گفته می شود که به تنهایی معنای خاصی را نمی رساند و در واقع در مدل فضای برداری اطلاعات مفیدی در اختیار نمی گذارد. معمول ترین روش برای حذف کلمات توقف مقایسه ی مجموعه کلمات متن با مجموعه ی مشخصی از کلمات توقف است. معمولاً لیستی از کلمات توقف برای زبان های مختلف موجود است.

  نمونه ای از کلمات توقف در قرآن به همراه مقدار تکرار آنها

  15 کلمه ی بیشتر تکرار شده در قرآن بعد از نرمال کردن و حذف کلمات توقف

 5. هرس کردن:
  در این مرحله کلماتی که تکرار آن ها در مجموعه ی اسناد بسیار کم است را حذف می کنند. ایده ی این کار آن است که این کلمات حتی اگر برای تمایز خوشه ها قدرت زیادی داشته باشند، تنها به ساخت تعداد کمی از خوشه ها کمک می کنند. در بعضی موارد کلماتی که بسیار تکرار شده باشند را هم حذف می کنند.

 6. کاهش ابعاد 4 :
  داده های با ابعاد زیاد باعث پیچیدگی محاسبات خواهند شد. در طول خوشه بندی N سند ممکن است M خصوصیت مختلف را در نظر بگیریم درحالی که M>>N؛ اما مسئله اینجاست که ممکن است نیازی به بررسی این تعداد خصوصیت نباشد و در نتیجه ابعاد را کاهش می دهیم. درصورتی که کاهش ابعاد در یک فرایند با ناظر انجام پذیرد، به آن انتخاب خصوصیات می گوییم. در این فرایند، ناظر خصوصیاتی را که معیارهای مشخصی داشته باشد انتخاب می کند. در حالت دیگر استفاده از یک فرایند بدون ناظر است. به این فرایند استخراج خصوصیات گفته می شود. استخراج خصوصیات طی یک تبدیل از فضای M-بعدی به یک فضای K-بعدی صورت می پذیرد که K<M. این تبدیل می تواند هم به صورت خطی و هم به صورت غیرخطی انجام شود. تحلیل اجزای اصلی و تجزیه ی مقادیر منحصر به فرد از جمله روش های کاهش ابعاد هستند[3].
  در مرحله ی بعد به خوشه بندی مطالب می رسیم
  روش‌های خوشه‌بندی
  روش‌های خوشه‌بندی را می‌توان از چندین جنبه تقسیم‌بندی کرد:

  1. خوشه‌بندی انحصاری 5 و خوشه‌بندی با هم‌پوشی 6 :
   در روش خوشه‌بندی انحصاری پس از خوشه‌بندی هر داده دقیقأ به یک خوشه تعلق می‌گیرد (مانند روش خوشه‌بندی K-Means). ولی در خوشه‌بندی با همپوشی پس از خوشه‌بندی به هر داده یک درجه تعلق به ازای هر خوشه نسبت داده می‌شود. به عبارتی یک داده می‌تواند با نسبتهای متفاوتی به چندین خوشه تعلق داشته باشد. (نمونه‌ای از آن خوشه‌بندی فازی است.)

  2. خوشه‌بندی سلسله مراتبی 7 و خوشه‌بندی مسطح 8 :
   در روش خوشه بندی سلسله مراتبی، به خوشه‌های نهایی بر اساس میزان عمومیت آنها ساختاری سلسله‌ مراتبی نسبت داده می‌شود. (مانند روش Single Link). ولی در خوشه‌بندی مسطح تمامی خوشه‌های نهایی دارای یک میزان عمومیت هستند (مانند K-Means). به ساختار سلسله مراتبی حاصل از روشهای خوشه‌بندی سلسله مراتبی دندوگرام 9 گفته می‌شود.
   با توجه با اینکه روش‌های خوشه‌بندی سلسله مراتبی اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری تولید می‌کنند برای تحلیل داده‌های با جزئیات پیشنهاد می‌شوند ولی از طرفی چون پیچیدگی محاسباتی بالایی دارند برای مجموعه داده‌های بزرگ روش‌های خوشه‌بندی مسطح پیشنهاد می‌شوند.

پارامترtf-idf
یکی از پرکاربردترین روابط در حوزه بازیابی اطلاعات، پارامتر tf-idf است، کـه از حاصـل ضـرب فراوانی کلمه در فراوانی معکوس سند به دست می آید. این روش یک روش مبتنی بر چند سند می باشد،که در آن منظور از فراوانی کلمه، فقط تعداد تکرار کلمه در یک سند خاص اسـت. هـمچنـین منظـور از فراوانی معکوس سند، تعداد اسنادی است که این کلمـه خـاص در آن اسـناد ظـاهر شـده اسـت. دلیـل مقبولیت این روش نسبت به سایر روش ها را مـی تـوان بـا توجـه بـه سـهولت در اسـتفاده از ایـن روش،محاسبات کم و نتایج قابل قبول دانست

فرمول tf و فرمول idf ضرب این دو tf-idf را به ما می دهد

کلمات بیشتر تکرار شده در قرآن، اندازه گیری شده با tf-idf

۳. آزمایش‌ها

برای خوشه بندی آیات قرآن از مدل فضای برداری TF-IDF و الگوریتم K-Means استفاده می کنیم. برای انجام خوشه بندی به صورت همزمان برای آیات و ترجمه ی آن ها نیاز داریم تا ترجمه ی آیات را نیز به داده های آموزشی اضافه کنیم. این عمل را با خواندن ترجمه ی آیات از داخل فایل ترجمه و سپس پیش پردازش و حذف کلمات توقف و ریشه یابی کلمات ترجمه انجام می دهیم. پس از آن ماتریس TF-IDF را این بار برای ترجمه ی آیات محاسبه می کنیم و مقادیر این ماتریس را به صورت ستون های اضافی به ماتریس TF-IDFحاصل از متن عربی آیات اضافه می کنیم در واقع با این عمل به تعداد ویژگی های نمونه های آموزشی اضافه می کنیم. پس از این مرحله الگوریتم خوشه بندی را بر روی ماتریس حاصل اجرا می کنیم.
در ابتدا متن قرآن و ترجمه ی آن کنار هم گذاشته شد

اطلاعات خام

برای شروع آیات قرآن پیش پردازش می شوند و این داده ی پردازش شده به عنوان ویژگی آن آیه در نظر گرفته می شود. داده ها باید در فضای برداری مدل شوند که بهترین فضا، فضای TF-IDF است.بعد سعی می کنیم تا با روش های موجود ابعاد ماتریس TF-IDF را کاهش دهیم و اطلاعات اضافی را پاک کنیم. برای خوشه بندی آیات قرآن بهترین الگوریتم K-Means است.
می توانید کد را در قسمت پیوندها ببینید

۴. کارهای آینده

1- استفاده از تفسیر آیات در کنار متن و ترجمه ی آنها
2- استفاده از ابزاری قوی تر برای پردازش زبان عربی
3- استفاده از تفاسیر و ترجمه های مختلف و مقایسه ی نتایج
4- استفاده از وش جدید وزن دهی ذکر شده در مقاله ی ششم
5- استفاده از روش جدید وزن دهی ذکر شده در مقاله ی هفتم که در آن اثر ترکیب وزن دار خوشه بندی ها و اثر روش های وزن دهی ویژگی ها بررسی شده. در این پایان نامه چـارچوب جدیدی برای بهبـود کارایی خوشه بندی ترکیبی پیشنهاد شده که مبتنی بر استفاده ی وزن دار خوشه های اولیه علاوه بر استفاده از روشی جهت وزن دهی ویژگی ها برای هر خوشه نیز هستند.
6- برچسب گذاری اطلاعات در مرحله ی پیش پردازش به کمک مقاله ی سوم
7- استفاده از خوشه بندی ترکیبی به کمک مقاله ی نهم و دهم

۵. مراجع

[1] م.ایمانی، خوشه‌بندی متون فارسی، پایان‌نامه کارشناسی، دانشگاه علم و صنعت ایران، ۱۳۹۱ دریافت

[2]م.رحیمی بافقی، م.پورباقری، خوشه‌بندی آیات قرآن، پایان‌نامه کارشناسی، دانشگاه علم و صنعت ایران، ۱۳۹۳
[3]پ.پاسبان، بررسی ارتباط خوشه بندی متون با برچسب های پردازش زبان طبیعی، سمینار کارشناسی ارشد، دانشگاه علم و صنعت ایران،۱۳۸۹
[4]Akour, Mohammed; Alsmadi, Izzat; and Alazzam, Iyad. (2014). "MQVC: Measuring Quranic Verses Similarity and Sura Classification Using N-Gram".WSEAS Transactions on Computers, 13, 485-491.
[5]Muazzam Ahmed Siddiqui,Syed Muhammad Faraz,Sohail Abdul Sattar,Discovering the Thematic Structure of theQuran using Probabilistic Topic Model model,2013
[6]مینا ملکی، احمد عبداالله زاده بارفروش،TFCRF:روش جدید وزن دهی ویژگی مبتنی بر اطلاعات کلاس در حوزه طبقه بندی مستندات، دانشگاه شهید بهشتی،1385
[7]حمید پروین، خوشه بندی ترکیبی با وزن دهی توام خوشه ها و ویژگی ها، رساله دکترا، دانشگاه علم و صنعت ایران، 1392
[8]محسن عمویی، بهینه سازی, خوشه بندی و تشخیص مفهوم جملات و حذف کلمات ناشایست در متون فارسی با استفاده از ابزارهای پردازش زبان طبیعیNLTK و HAZM، پایان نامه کارشناسی، دانشگاه علم و صنعت ایران، 1394
[9]حسین علیزاده، خوشه بندی ترکیبی، سمینار کارشناسی ارشد، دانشگاه علم و صنعت ایران، 1385
[10] حسین علیزاده، خوشه بندی ترکیبی مبتنی بر زیر مجموعه ای از نتایج اولیه، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه علم و صنعت ایران، 1387
[11] Abdul-Baquee M. Sharaf, The Qur'an Annotationfor Text Mining, School of Computing, 2009
[12]Mohammad Alhawarat, Mohamed Hegazi, Anwer Hilal, Processing the Text of the Holy Quran:a Text Mining Study, Salman Bin Abdulaziz University, 2015
[13]Karlheinz Mörth, Claudia Resch, Ulrike Czeitschner, Thierry Declerck, Linguistic and Semantic Annotation inReligious Memento mori Literature, workshop, 2012
پیوندهای مفید


 1. imprecise

 2. Term Frequency-Inverse Document Frequency

 3. Stop Word

 4. Dimension Reduction

 5. Exclusive or Hard Clustering

 6. Overlapping or Soft Clustering

 7. Hierarchical

 8. Flat

 9. Dendogram

تایید شده

سلام
تشکر می‌کنم بابت زحمتی که برای انجام این پروژه کشیده‌اید و در ادامه خواهید کشید.
مطالب زیر مربوط به چیزی که تاکنون نوشته‌اید به ذهن بنده می‌رسد:
۱- سعی کنید متن خود را مطابق با راهنمای نگارش مارک‌دان بنویسید. در این فاز چون احتمالا دفعه‌ی اولی است که با مارک‌دان می‌نویسید از خطاها چشم‌پوشی می‌شود ولی انتظار می‌رود در فازهای بعدی متن شما مرتب و مطابق با دستور نگارش باشد. ساختار متن خود را نیز زیباتر کنید و ساختار بهتری به عناوین بدهید تا درک مطلب را برای خواننده بهتر کند.
۲- مقدمه به صورت روان و خوبی نوشته شده‌است ولی قسمت کارهای مرتبط جامع نیست و همانطور که در توضیح این فاز نیز آمده است انتظار می‌رفت مقالات و عناوین بیشتری را مورد بررسی قرار می‌دادید.
۳- قسمت‌های «ریشه‌یابی»، «حذف کلمات توقف» و «هرس کردن» را با شماره‌های جدید شروع کرده‌اید که به نظر می‌رسد آن‌ها را زیر‌ مبحث «نرمال‌سازی» در نظر گرفته‌اید که اگر اینطور باشد درست نیست. اگر هم که اشتباه در شماره‌گذاری است حتما اصلاح کنید.
۴- مراجع شما خیلی کم است انتظار می‌رفت در قسمت کارهای مرتبط حداقل مباحث مرتبط با روشی که قرار است پیاده‌سازی آن را انجام دهید بیشتر توضیح می‌دادید.
۵-به صورت کلی متن را بسیار ساده نوشته‌اید و هیچ یک از کلمات را bold یا italic نکرده‌اید. از هیچ شکل و جدولی برای توضیح کارتان استفاده نکرده‌اید.
۶- پیوندهای مفیدی که اضافه کرده‌اید هیچ توضیحی ندارد و پیوند دوم شما به یک سایت است که برای دانلود مقاله استفاده می‌شود. سعی کنید از پیوند‌هایی که کارهای مرتبط یا مفید را معرفی کرده‌اند استفاده کنید.

مطالبی نیز برای فازهای آتی به عرض می‌رسد:
سعی کنید آزمایش‌های خود را سریع‌تر آغاز کنید تا بتوانید نتیجه‌ی خوبی در فازهای آتی بگیرید.
از جمله چالش‌های شما در این پروژه پردازش زبان‌های مختلف مخصوصاً زبان عربی خواهد بود که شما را دچار مشکل خواهد کرد. ( در صورتی که نیاز به کمک در این مورد دارید به بنده ایمیل بزنید.)
همچنین افزودن ترجمه و تفسیر و خوشه‌بندی آیات بر اساس آنها نیز از مواردی است که از شما انتظار می‌رود.
نمایش خوب خروجی‌ها و نتیجه‌‌گیری بر اساس آن‌ها می‌تواند یکی از نقاط قوت کار شما در آینده باشد.

با آرزوی موفقیت برای شما.

تایید شده

سلام
تشکر می‌کنم بابت زحمتی که برای انجام این پروژه کشیده‌اید و در ادامه خواهید کشید.
مطالب زیر مربوط به چیزی که تاکنون نوشته‌اید به ذهن بنده می‌رسد:
۱- سعی کنید متن خود را مطابق با راهنمای نگارش مارک‌دان بنویسید. در این فاز چون احتمالا دفعه‌ی اولی است که با مارک‌دان می‌نویسید از خطاها چشم‌پوشی می‌شود ولی انتظار می‌رود در فازهای بعدی متن شما مرتب و مطابق با دستور نگارش باشد. ساختار متن خود را نیز زیباتر کنید و ساختار بهتری به عناوین بدهید تا درک مطلب را برای خواننده بهتر کند.
۲- مقدمه به صورت روان و خوبی نوشته شده‌است ولی قسمت کارهای مرتبط جامع نیست و همانطور که در توضیح این فاز نیز آمده است انتظار می‌رفت مقالات و عناوین بیشتری را مورد بررسی قرار می‌دادید.
۳- قسمت‌های «ریشه‌یابی»، «حذف کلمات توقف» و «هرس کردن» را با شماره‌های جدید شروع کرده‌اید که به نظر می‌رسد آن‌ها را زیر‌ مبحث «نرمال‌سازی» در نظر گرفته‌اید که اگر اینطور باشد درست نیست. اگر هم که اشتباه در شماره‌گذاری است حتما اصلاح کنید.
۴- مراجع شما خیلی کم است انتظار می‌رفت در قسمت کارهای مرتبط حداقل مباحث مرتبط با روشی که قرار است پیاده‌سازی آن را انجام دهید بیشتر توضیح می‌دادید.
۵-به صورت کلی متن را بسیار ساده نوشته‌اید و هیچ یک از کلمات را bold یا italic نکرده‌اید. از هیچ شکل و جدولی برای توضیح کارتان استفاده نکرده‌اید.
۶- پیوندهای مفیدی که اضافه کرده‌اید هیچ توضیحی ندارد و پیوند دوم شما به یک سایت است که برای دانلود مقاله استفاده می‌شود. سعی کنید از پیوند‌هایی که کارهای مرتبط یا مفید را معرفی کرده‌اند استفاده کنید.

مطالبی نیز برای فازهای آتی به عرض می‌رسد:
سعی کنید آزمایش‌های خود را سریع‌تر آغاز کنید تا بتوانید نتیجه‌ی خوبی در فازهای آتی بگیرید.
از جمله چالش‌های شما در این پروژه پردازش زبان‌های مختلف مخصوصاً زبان عربی خواهد بود که شما را دچار مشکل خواهد کرد. ( در صورتی که نیاز به کمک در این مورد دارید به بنده ایمیل بزنید.)
همچنین افزودن ترجمه و تفسیر و خوشه‌بندی آیات بر اساس آنها نیز از مواردی است که از شما انتظار می‌رود.
نمایش خوب خروجی‌ها و نتیجه‌‌گیری بر اساس آن‌ها می‌تواند یکی از نقاط قوت کار شما در آینده باشد.

با آرزوی موفقیت برای شما.

تایید شده

پروژه شما دیده شد ، ضمن خسته نباشید نکاتی را خدمت شما عرض می کنم:
1- قسمت پیاده سازی که کد اوله دارد و طبق اقرار شما، قادر به پیاده سازی کد اصلی پروژه نشده اید که نقطه اصلی ضعف این پروژه می‌باشد. برای پیاده سازی می توانستید از کدها و پروژه های موجود دراین زمینه در همین سایت بوته و یا گیت هاب (مربوط به پروژه های ترم های قبل) استفاده کنید.
2- تصویر اطلاعات خام در قسمت آزمایش ها درست بارگذاری نشده است.
3- در قسمت آخر روش های خوشه‌بندی ، مقداری از نوشته به صورت درستی نوشته نشده است و این طور به نظر میرسد که از جای دیگری درست بارگذاری نشده است و نوشته خود‌شما در سایت بوته نیست.
4- بهتر بود در کارهای مرتبط از مقالات زیادی که در ارتباط با این موضوع وجود دارد، بیشتر بهره می‌بردید.
با تشکر

تایید شده

سلام، در فاز اول بر خلاف این فاز توضیحات خوبی صورت گرفته است.
انتظار یک پیاده سازی ساده برای این فاز می رفت که متاسفانه انجام نشده است و به دنبال آن هیچ آزمایش و نتیجه ای از کارتان صورت نگرفته است. بهتر بود در کدهایتان از کامنت گذاری استفاده کنید.
در کل تغییر محسوسی در این فاز دیده نمی شود و انتظار بیشتری در این فاز از شما می رفت.

این پروژه هنوز کامل انجام نشده و اشکالات زیادی داره از جمله اینکه شرح انتخاب ویژگی ها و آزمایش در قسمت کار های مرتبط آمده همچنین شرح مساله روشن نیست پیاده سازی ها هم مساله ی توضیح داده شده که همون طور که گفتم روشن هم نیست را حل نمی کند

تایید شده

با عرض سلام خدمت شما
نکاتی که در فاز قبل خدمت‌تان عرض کرده بودم رو اصلاح نفرمودید. برای این فاز نیز کار قابل قبولی انجام نداده‌اید. امیدوارم بتوانید در فاز آخر جبران کنید.

رد شده

سلام
بخش مقدمه ی پروژه ی شماخوب و کامل بود.
در بخش کارهای مرتبط اشاره ای به کار مرتبط در زمینه ی پروژه ی شما نشده بود . اما توضیحات پیش پردازش تقریبا کامل بود.
نتیجه ای از ازمایشات هم ارائه نشده بود. که بهتر بود با ارائه ی ان ها دقت کد پیاده سازی شدتون رو نشان میدادید.
درباره ی نحوه ی اجرای کد هم توضیحی داده نشده است.
نمره 3.5

رد شده
رد شده

خسته نباشید،مقدمه و توضیح مسئله خوب و روان بود، چند نکته:

 • در قسمت پیاده‌سازی ضعیف کار شده، مثلا ارزیابی‌ای از روش نشده و مورد آزمون قرار نگرفته، مثلا بهتر بود چند مثال از خطاهای آن را در قسمتی نشان داده میشد.

 • بنظر می‌آید که فاز سوم به کلی انجام نشده و روشی دیگر یا حتی بهبود و تغییری در روش قبلی داده نشده.

 • توضیحی راجع به الگوریتم‌ها و نحوه‌ی کار کردن TF-IDF و K-Means داده نشده است. درست است مفاهیم ساده‌ای هستند، اما بهتر بود توضیح مختصری داده میشد.
  +در بسیاری از بخش‌ها نکات نگارشی رعایت نشده‌اند. بهتر بود مرتب مینوشتید.

تایید شده

ضمن عرض سلام و خسته نباشید به شما
پروژه شما در مرحله ی اول کار ، دارای توضیح های مناسب و جامعی درباره شیوه انجام خوشه بندی بوده است ولی در مرحله ی آزمایش ، شما فقط به یک مرور خلاصه وار از شیوه پرداختید و وارد جزئیات و مراحلی که خودتان ذکر کردید در یک آزمایش نشدید وسعی می کردید نتایج و درصد دقت آن را دریک جدول بیان می کردید . نکته مهم تر در این مرحله ، شما می بایست به بهبود روش خود و افزایش میزان دقت در خوشه بندی را به گونه ای در قسمت بهبود نتایج توضیح می دادید که متاسفانه این کار را انجام ندادید .

رد شده

سلام

 • روند پروژه به خوبی طی شد اما ظاهرا در فاز آخر آزمایش‌های زیادی انجام ندادید.

 • در متن از نیم‌فاصله استفاده نشد
  کار‌های آینده به خوبی تکمیل شده و میتونه کامل‌کننده‌ی روند پروژه باشه.

 • از مراجع به خوبی استفاده کردید و ارجاعات خوب و صحیح بودن.
  موفق باشید

رد شده